Turqia ka kritikuar ashpër urdhrin e izraelitëve që të largohen banorët e Gazës.

Ministria turke e Jashtme e quajti afatin 24-orësh të pamëshirshëm, të papranueshëm dhe tha se ai shkel ligjin ndërkombëtar, raporton skynews.

Tani presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se Izraeli duhet të lejojë ndihmën humanitare në Gaza përmes pikëkalimit kufitar të Egjiptit, Rafah, pasi aeroplani i parë që transportonte ndihma turke arriti në Egjipt.

Rafah është pika e vetme e mundshme e kalimit në Gadishullin Sinai të Egjiptit dhe kalimi i njerëzve dhe mallrave është kontrolluar rreptësisht nën një bllokadë të zbatuar nga Egjipti dhe Izraeli.

Në një fjalim në Stamboll, Erdogan tha se Turqia do të vazhdojë të dërgojë ndihma në Gaza në bashkëpunim me Egjiptin.

Ai tha se autoritetet turke po vazhdojnë të përpiqen të lirojnë pengjet dhe të gjejnë një zgjidhje për krizën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kurti nga Vlora uron 28 nëntorin: Duhet të jemi më shpesh bashkë e të rrugëtojmë bashkë, sepse duam dhe duhet

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nga Vlora ka uruar shqiptarët për 28…

Rusia nis një sulm ajror vdekjeprurës në bazën ushtarake vetëm 15 milje nga territori i NATO-s

Nëntë persona janë vrarë dhe 57 janë plagosur në sulmin ajror në…

Namazi i teravive në Qabe gjatë Ramazanit do të falet pa praninë e xhematit

Kryemyftiu i Arabisë Saudite, Abdulaziz Al ash-Sheikh, më 17 prill njoftoi se…

Bastisje në Prilep, policia gjen armë dhe municione

Sot (07.09.2022) në ora 08:30, në fshatin Debreshtë, rajoni i Prilepit, zyrtarë…

Policia e Maqedonisë së Veriut zbulon 78 migrantë në një kamion

Policia e Maqedonisë së Veriut ka ndaluar 78 migrantë deri sa po…