Izraeli nisi sulmet në Libanin jugor sot herët në mëngjes, teksa vazhdonte të godiste objektivat në Rripin e Gazës.

Sulmet erdhën pasi militantët nga Libani qëlluan rreth tre duzina raketa mbi Izraelin të enjten.

Për më tepër, raketat u hodhën nga Gaza në drejtim të Izraelit jugor të premten herët në mëngjes, pas sulmeve izraelite atje.

Përleshjet janë përshkallëzuar këtë javë, pas sulmit të policisë izraelite brenda kompleksit të xhamisë Al-Aksa në Jerusalem.

Dy vjet më parë, pretendimet mbi një operacion të policisë izraelite në Al-Aksa çuan në 11 ditë konflikt të hapur midis Izraelit dhe palestinezëve në Gaza.

Shpërthimi i fundit i raketave midis territorit libanez dhe Izraelit është një nga përshkallëzimet më të mëdha të dhunës përgjatë kufirit që kur forcat izraelite dhe forcat paraushtarake aleate me organizatën me bazë në Liban, Hezbollah, luftuan për 34 ditë më 2006.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Studimi shokues, Covid-19 u krijua në laborator

Shkencëtarët kinezë u përpoqën të fshehin provat “Ata e krijuan virusin në…

Arrestohen dy persona nga Gostivari

Sektori për Punë të Brendshëm-Tetovë njofton se gjatë ditës së djeshme kanë…

Deklarata shokuese e zyrtarit kinez: Koronavirusin në Kinë e solli ushtria amerikane

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kinës Zhao Lijian ka bërë deklaratë…

Pse Rusia dhe Ukraina po luftojnë kaq shumë për Bakhmutin?

Mbi 90 për qind e banorëve janë larguar, shumica e qytetit është…

800 persona dalin nga karantina shtetërore

Sipas të dhënave të publikuara, vetëm 23% e të infektuarve me COVID…