Izraeli nisi sulmet në Libanin jugor sot herët në mëngjes, teksa vazhdonte të godiste objektivat në Rripin e Gazës.

Sulmet erdhën pasi militantët nga Libani qëlluan rreth tre duzina raketa mbi Izraelin të enjten.

Për më tepër, raketat u hodhën nga Gaza në drejtim të Izraelit jugor të premten herët në mëngjes, pas sulmeve izraelite atje.

Përleshjet janë përshkallëzuar këtë javë, pas sulmit të policisë izraelite brenda kompleksit të xhamisë Al-Aksa në Jerusalem.

Dy vjet më parë, pretendimet mbi një operacion të policisë izraelite në Al-Aksa çuan në 11 ditë konflikt të hapur midis Izraelit dhe palestinezëve në Gaza.

Shpërthimi i fundit i raketave midis territorit libanez dhe Izraelit është një nga përshkallëzimet më të mëdha të dhunës përgjatë kufirit që kur forcat izraelite dhe forcat paraushtarake aleate me organizatën me bazë në Liban, Hezbollah, luftuan për 34 ditë më 2006.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Monstra”, forca të shtuara policore para Gjykatës

Forca të shtuara policore për momentin po vërehen para Gjykatës Penale në…

Albin Kurti zbret në shesh si fitues i zgjedhjeve, falënderon edhe Vjosa Osmanin

Albin Kurti thotë të mos i urohet Vetëvendosjes fitorja, por popullit të…

Dramë në Serbi: Aleatët e Vuçiqit po përgatiten ta njohin Kosovën

Pas votimit në Këshillin e Evropës për anëtarësimin e Kosovës në këtë…

Kanadaja emëron përfaqësuesin e parë zyrtar për të luftuar islamofobinë

Kryeministri kanadez Justin Trudeau, njoftoi se ka emëruar një përfaqësues special për…

KFOR-i rihap dy rrugë në veri pasi ishin mbyllur nga Policia për ta penguar kontrabandën

Për tri ditë, KFOR-i në bashkëpunim me Policinë e Kosovës dhe Ministrinë e…