Është zhvilluar ilaçi i parë i specializuar për të sulmuar koronavirusin SARS-CoV2.

Bëhet fjalë për një antitrup monoklonal, i specializuar në njohjen e proteinave që përdor virusi për të sulmuar qelizat e frymëmarrjes njerëzore.

Hulumtimi u publikua në faqen e internetit BioRxiv nga grupi i Universitetit Hollandez të Utrecht-it, i udhëhequr nga Chunyan Wang.

Studiuesit thanë se do të duhen muaj përpara se ilaçi të jetë në dispozicion, sepse do të duhet të testohet për sigurinë dhe efikasitetin.

Studimet janë ende në zhvillim e sipër dhe antitrupi duhet t’i nënshtrohet një testimi shumë të rreptë, por studiuesit shpresojnë të bindin një kompani farmaceutike për ta prodhuar atë.

E gjithë kjo, sipas shkencëtarëve të Utrecht, do të marrë shumë më pak kohë, sesa krijimi i një vaksine për koronavirusin e ri.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…