Përditësimi i fundit i Institutit për Studimin e Luftës ka thënë se presidenti rus mbetet i përkushtuar për të marrë Ukrainën me forcë.

Sipas grupit të ekspertëve, ai nuk ka ndryshuar në qëllimet e tij që nga shpërthimi i luftës dhe asnjë nga “dështimet e përpjekjeve të tij të mëdha ushtarake” nuk e ka bindur atë të ulet në tryezën e bisedimeve.

ISW shkroi: “Lufta do të zgjasë për aq kohë sa Putini beson se ai mund të imponojë vullnetin e tij në Ukrainë duke luftuar ose duke thyer vullnetin e ukrainasve për të luftuar pas braktisjes së tyre nga Perëndimi”.

Kështu, sipas ISW, vetëm një seri fitoresh ukrainase mund ta bindë Putinin të negociojë me kushte të tjera përveç pushtimit territorial të Ukrainës.

“Ka arsye për të pritur që forcat ukrainase, në fakt, mund të arrijnë përfitime përmes një kundërofensive”, shtoi ISW.

Një vlerësim i tillë vjen në ditën kur gjeneralkoloneli Oleksandr Syrskyi tha se trupat e tij po vazhdonin të zmbrapsnin sulmet e rënda ruse në qytetin lindor.

“Faza më intensive e betejës për Bakhmut vazhdon. Situata është vazhdimisht e vështirë. Armiku pëson humbje të konsiderueshme në burime njerëzore, armë dhe pajisje ushtarake, por vazhdon të kryejë veprime sulmuese”, citohet të ketë thënë ai.

Ndërsa duke lavdëruar qëndrueshmërinë e njerëzve të tij në “kushte jashtëzakonisht të vështira”, ai shtoi: “Mbrojtja e Bakhmutit është për shkak të nevojës ushtarake… Ne jemi duke llogaritur të gjitha opsionet e mundshme për zhvillimin e ngjarjeve dhe do të reagojmë në mënyrë adekuate ndaj situatës aktuale”. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Aksident i rëndë në Çair të Shkupit, janë përfshirë pesë makina

Një aksident i rëndë ka ndodhur mbrëmë në Çair të Shkupit, pranë…

Aleati i Putinit thotë se Rusia tani po lufton me NATO-n në Ukrainë

Një nga aleatët më të ngushtë të presidentit Vladimir Putin ka thënë…

Në Tetovë investohet njëjtë sikur në Shuto Orizare

Dy komunat të cilat paraprakisht gjendeshin në vendin e katërt dhe të…

Borisov uroi Zaevin për rizgjedhjen e tij si Kryeministër

Kryeministri bullgar Bojko Borisov ia ka uruar Zoran Zaevit fitoren zgjedhore dhe…

Filipçe drejtuar krerëve të bashkësive fetare: Ndalesat janë ende në fuqi

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në konferencën e sotme për shtyp theksoi…