Hamish De Bretton-Gordon, ish-shef i njësisë ushtarake britanike për armë kimike, ka thënë për Sky News se nuk mund të supozohet që Vladimir Putin nuk do të fillojë një lloj të sulmit bërthamor dhe se kjo do të mund të kryhet në disa mënyra.

“Do të ishte e pabesueshme që Putin të përdorë armë taktike bërthamore. Megjithatë, Putin po vazhdon ta bëjë të pabesueshmen”, shtoi ai.

“Mendoj që nuk mund të supozojmë se do të përdor këtë lloj të armës. Përndryshe, emëroi Sergei Surovikinin gjeneral Armagedonin, aktivitetet e të cilit i kam përcjell viteve të fundit në Siri”, shtoi Bretton-Gordon.

Ushtaraku britanik ka theksuar se edhe pse do të ishte çmendur që Moska të përdorë armë bërthamore dhe biologjike – “një gjë të tillë duhet trajtuar me seriozitet”.

“Tregimi i fundit për bombat e pista është vërtetë temë e rëndësishme me të cilën duhet të ballafaqohemi, pasi që Putin ka thënë se do t’i fikë dritat dhe të shkyçë ngrohjen në Ukrainë, e të gjitha sulmet e fundit çojnë drejt atyre gjurmëve. Ai po humb dhe këtë nuk po e pranon, kjo më brengosë”, tha ndër tjera Bretton-Gordon.

“Mendoj se kërcënimi më i madh është fikja e energjisë elektrike dhe e centraleve bërthamore, gjë që Putin është zotuar se do ta bëjë. E për ta bërë këtë, duhet ta hedhë në erë apo t’i vë zjarrin”, tha për fund ushtaraku britanik.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Presidenti amerikan do të informojë opinionin sot për më të rejat në Ukrainë dhe veprimet e njëanshme të Rusisë

Shtëpia e Bardhë ka njoftuar se presidenti amerikan Joe Biden do të…

Zelensky zotohet të rikuperojë “tokën e humbur” pasi Rusia pushton Lysychanskun

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, pranoi të dielën se forcat e Kievit…

OKB: Investimet ndërkombëtare do të bien 40% për shkak të koronavirusit

Vendet në zhvillim do të vuajnë më shumë, po të kemi parasysh…

Mediat bullgare: Zaev ka propozuar pesë propozime për zgjidhjen e mosmarrëveshjes me Bullgarinë

Pasi kryeministri teknik bullgar Stefan Janev njoftoi dje se delegacioni maqedonas u…

Shkup, pacienti për 8 ditë qendrim në spital ka paguar 18 mijë euro

Dy klinikat e njohura pritvate “Axhibadem Sistina” dhe “Zhan Mitrev” gjatë vitit…