Ish-kryeministri i Pakistanit, Imran Khan, është shpallur i pafajshëm pas akuzave për korrupsion një ditë pas arrestimit të tij që shkaktoi protesta të dhunshme kombëtare.

Deri më tani janë arrestuar 1000 persona, ndërsa tetë qytetarë kanë ndërruar jetë. Khan u paraqit në gjykatë me masa të rrepta sigurie, për të pritur përfundimin e hetimeve, që shkaktuan shumë trazira.

Arrestimi i ish-liderit shtoi tensionet mes mbështetësve dhe ushtrisë në një periudhë krize ekonomike.

Dhjetëra oficerë sigurie larguan nga ambientet e gjykatës disa persona që u munduan të shkaktonin problem, gjatë kohës që zhvillohej seanca.

Mbështetësit e tij argumentojnë se qeveria aktuale dëshiron ta ndalojë atë të marrë pjesë në zgjedhjet e përgjithshme që do të zhvillohen në tetor.

Që pas paraqitjes së padisë, se shiti në mënyrë të paligjshme dhuratat shtetërore gjatë mandatit si kryeministër, ai i ka mohuar vazhdimisht akuzat.

Mbështetësit e Khan shkatërruan ambiente të ndryshme, ndërsa policia përdori kontejnerë transporti për të bllokuar rrugët për në vendin ku Imran Khan po dilte para një gjykatësi. Bombolat e gazit lotsjellës u hodhën drejt turmës menjëherë pasi ata filluan të mblidheshin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

PE miratoi një rezolutë: Beogradi duhet të harmonizohet me politikën e jashtme të Bashkimit Evropian

Parlamenti Evropian miratoi një rezolutë për zbatimin e politikës së përbashkët të…

Kanadaja emëron përfaqësuesin e parë zyrtar për të luftuar islamofobinë

Kryeministri kanadez Justin Trudeau, njoftoi se ka emëruar një përfaqësues special për…

Ish-diplomati serb: Vuçiqi shpresoi që Kurtit do t’i kundërvihej SHBA-ja, Rusia nuk na mbron në rast lufte

Ish-ambasadori serb i ish-Jugosllavisë në Britani të Madhe, Vladeta Jankoviq, ka deklaruar…

Policia po heton vrasjen e dyfishtë në Butel

Policia është duke punuar për zbardhjen e motivit nga përleshja e armatosur…

“Doja të vrisja Presidentin”- Flet personi që sulmoi priftin dhe murgeshën

Një incident i rëndë ndodhi sot në Francë, ku një i ri…