Ish-kancelari gjerman Gerhard Schroeder, ka deklaruar se Rusia dëshiron të gjej një zgjidhje përmes negociatave për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë.

Schroeder, mik i afërt i presidentit rus Vladimir Putin, theksoi se marrëveshja e muajit të kaluar për drithërat, mund të ofrojë gjasa për një gjë të tillë.

“Lajm i mirë është se Kremlini dëshiron të gjej një zgjidhje përmes negociatave”, tha Schroeder gjatë një interviste dhënë për RTL/ntv – duke pranuar se javën e kaluar është takuar me Putinin në Moskë.

“Suksesi i parë është marrëveshja për grurin, ndoshta mund të lëvizin gjërat ngadalë, por mund të ndodhë armëpushimi”, shtoi ish-kancelari gjerman.

Megjithatë, Schroeder pranoi se zgjidhja për probleme kritike siç është aneksimi i Krimesë do të kërkojë kohë – “ndoshta jo për 99 vite, sikurse Hong Kongu, por në gjeneratën e ardhshme”.

Ish-lideri gjerman ka kritikuar luftën në Ukrainë, por ka refuzuar të dënojë veprimet e Putinit – që akoma e konsideron mik të ngushtë.

Ai është kritikuar ashpër në Gjermani për qëndrimet e tij, dhe vazhdimisht i është bërë thirrje që të distancohet nga Rusia dhe Putini.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Grupi i Kumanovës duan ekstradimin në Kosovë, por jo pa Kleinin

Shqiptarët të cilët po e vuajnë dënimin e dhënë nga institucionet maqedonase,…

Komisioni Evropian: Nëse autobusi i “Besa Trans” nuk ka pasur licencë, kalimi i kufirit është ilegal

Sipas rregullave të Bashkimit Evropian, nëse autobusi i “Besa Trans” që u…

Uashingtoni i vendos sanksione të reja Rusisë  

Shtetet e Bashkuara vendosën të enjten sanksione të reja ndaj Rusisë lidhur…

Osmani pas takimit me të dërguarin e SHBA-së: Jemi të gatshëm për intensifikim të dialogut

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani sot ka zhvilluar një takim me të…

Bastisje dhe arrestime në Manastir, kapet drogë në vlerë të 800.000 eurove

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se gjatë ditës së djeshme në…