Joshua Schulte, ish-hakeri që punoi për CIA-n amerikane, është shpallur fajtor për “rrjedhjen” e një sërë informacionesh sekrete për WikeLeaks, përkatësisht kësaj ueb-faqe i kishte ofruar “vegla” hakimi dhe njihet me nofkën si Vault 7.

Ai gjatë gjykimit ka mohuar pretendimet se ka lidhje me këtë. Megjithatë është akuzuar se WikiLeaksit i ka shitur 8.761 dokumente nga viti 2017, në të cilat u zbulua se si ky Shërbim Sekret hakoi telefonat jashtë SHBA-ve dhe i shndërronte në pajisje përgjimi, transmeton Telegrafi.

Gjykatësit gjatë procesit gjyqësor theksuan se bëhet fjalë për një prej “rrjedhjeve” më të rënda të të dhënave të Shërbimit Sekret në historinë e Shteteve të Bashkuara.

Schulte i cili është mbrojtur vet në gjyqin e Manhattin, rrezikon të kalojë shumë vite prapa grilave dhe po ballafaqohet tani me një proces tjetër të ri gjyqësor – atë për posedim të pornografisë me fëmijë dhe keqpërdorimin e tyre.

Ai ishte pranuar në CIA në vitin 2010. Shpejt ishte ngritur në karrierë dhe të gjitha kontrollet e sigurisë i kishte kaluar, duke arritur të punësohet në selinë kryesore të agjencisë në Lengley, Virginia.

Detyra e tij kryesore ishte të krijoj një pako të programeve për hakimin e kompjuterëve, iPhone, telefonave tjerë Android e televizorëve të mençur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

ASh-ja deklarohet për Rezolutën e VMRO-DPMNE-së për Bullgarinë

Partia opozitare Aleanca për Shqiptarët është deklaruar për Rezolutën e VMRO-DPMNE-së për…

Pushteti dhe opozita kapen me njëra tjetrën edhe për bishtin e demit në rrugën “Maqedonia”

Heqja e bishtit të statujës së demit në rrugën “Maqedonia” në Shkup…

Afrika e Jugut në bllokim, ndërsa luanët po e marrin shtruar – bënë një sy gjymë në rrugë

Kafshët në të gjithë botën duket se po përshtaten mirë me jetën…

Njoftim për panairin “PRISHTINA 2021”

Në Prishtinë u nënshkrua marveshja ,ndërmjet Odës ekonomike të R.Kosovës dhe Institutit…

“Pesëshja evropiane ta njohë Kosovën”, Vulin ministrit kroat: Vetëm mjekësia mund të përgjigjet

Ministri i brendshëm serb Aleksandar Vulin, me rastin e deklaratës së djeshme…