Një ish-deputet indian, i dënuar për rrëmbim, është qëlluar për vdekje në një transmetim direkt në televizion bashkë me të vëllain.

Atiq Ahmed, i cili ishte nën shoqërimin e policisë, po fliste për gazetarët në momentin që disa p nxorën armën dhe e qëlluan në kokë. Ngjarja ndodhi në Prayagraj, i njohur ndryshe si Allahabad.

Pas të shtënave të shtunën mbrëma, tre burra që ishin hequr si gazetarë iu dorëzuan policisë. Djali adoleshent i Ahmed-it u qëllua për vdekje nga policia disa ditë më parë.

Dhjetëra raste, duke përfshirë rrëmbim, vrasje dhe zhvatje, janë regjistruar kundër Atiq Ahmedit gjatë dy dekadave të fundit. Ai dhe dy persona të tjerë u dënuan me burgim të përjetshëm në mars të këtij viti për një rast rrëmbimi.

Ahmed kishte pohuar më parë se ishte kërcënuar me jetë nga policia. Në pamjet e publikuara nga mediat ndërkombëtare shihen Ahmedin dhe vëllai i tij, Ashraf, të dy në pranga, duke folur me gazetarët rrugës për një kontroll mjekësor në një spital disa sekonda para se të qëlloheshin të dy.

Në pamjet, të shpërndara në mediat sociale dhe kanalet televizive, Ahmedi pyetet nëse mori pjesë në funeralin e djalit të tij.

Fjalët e tij të fundit para kamerës janë: “Nuk na morën, prandaj nuk shkuam”.

Tre sulmuesit e dyshuar, sipas policisë, kishin mbërritur me motoçikleta ndërsa në vendngjarje kanë mbetur të plagosur edhe një polic dhe një gazetar./A2news

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Qeveria e RMV konferencat për shtyp do t’i mbajë pa gazetarë

Qeveria prej sot do të mbajë konferenca për shtyp pa praninë e…

Spasovski: Prokuroria nuk kishte guxim të caktojë paraburgime për incidentin që ndodhi në ‘Alexander Palace’

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasaovski tha se “MPB në mënyrë…

Gërvalla: Kosova e kupton mirë se ku po kalon Ukraina

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka përgëzuar EULEX-in…

Në Tetovë investohet njëjtë sikur në Shuto Orizare

Dy komunat të cilat paraprakisht gjendeshin në vendin e katërt dhe të…

Haradinaj rrëfen detaje te pathëna nga marrja në pyetje në Hagë, “kurrë nuk kam kërcënuar dëshmitarë”

Në një intervistë për medien gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ), kryeministri i…