Ministria Amerikane e Drejtësisë akuzoi ish-boksierin e peshave të rënda nga Mali i Zi, Goran Gogiq, se ka kontrabanduar 22 tonë kokainë me vlerë mbi një miliard dollarë.

Gogiq u arrestua të dielën në mbrëmje teksa u përpoq të hipte në një fluturim për në Cyrih nga Aeroporti Ndërkombëtar i Majamit, pasi u padit nga një juri e Nju Jorkut, raportoi Reuters.

Prokurorët e akuzuan Gogiqin me tre akuza për shkelje të ligjeve federale detare për kontrabandën e drogës dhe një akuzë për komplot. Çdo akuzë mbart një dënim të detyrueshëm prej të paktën 10 vjet burg, me një dënim të mundshëm të përjetshëm.

Prokurorët pretenduan se anëtarët e një grupi të krimit të organizuar transportonin kokainë në Evropë nga Kolumbia përmes porteve të ShBA-së, duke përdorur vinça dhe rrjeta për të ngarkuar drogën në anije mallrash gjatë natës.

Operacioni kompleks kërkonte njohuri për anëtarët e ekuipazhit të çdo anijeje, të dhënat e rrugës dhe vendndodhjes, si dhe vendet për të fshehur drogën në kontejnerë tashmë në bord.

Sipas dokumenteve të gjykatës, Gogiq mbikëqyri logjistikën, duke u koordinuar me anëtarët e ekuipazhit, kontrabandistët kolumbianë dhe portet evropiane për të përfituar për vete dhe kartelet e tij ballkanike.

Sipas të dhënave në dispozicion, Gogiq ishte boksier nga viti 2001 deri në vitin 2012, ai fitoi 21 ndeshje dhe humbi katër, me dy barazime.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Javën e ardhshme mbahet takimi në nivel të kryenegociatorëve të dialogut

Në Bruksel javën e ardhshme do të mbahet takimi i radhës në…

Haxhiu: Zgjedhja e Kryeprokurorit të Shtetit duhet të jetë transparent dhe meritor

Në konferencën vjetore të prokurorëve, ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka thënë…

Ragmi Mustafi: S’ka marrëveshje pa trajtimin e çështjes shqiptare në Luginë

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Luginën e Preshevës, Ragmi Mustafi, deklaroi…

Suedia përjashton mundësinë e mbajtjes së referendumit për anëtarësim në NATO, nëse Parlamenti i vendit vendosë për

Qeveria suedeze nuk planifikon mbajtjen e referendumit nëse parlamenti i këtij vendi…

OKB bën thirrje për t’i dhënë fund luftës: Po nxit një krizë globale tredimensionaleu

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, në ditën e…