Irlanda i bëri thirrje Komisionit Evropian që të qartësojë bazën ligjore për pezullimin e ndihmës për palestinezët dhe shprehu kundërshtimin për ndalimin e ndihmës.

@AKayadibi1

”Kuptimi ynë është se nuk ka bazë ligjore për një vendim të njëanshëm të këtij lloji nga një Komisioner individual dhe ne nuk mbështesim një pezullim të ndihmës”, tha një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme irlandeze. Njoftimi për pezullimin e ndihmës erdhi të hënën nga Komisioneri i BE-së Oliver Varhelyi.

Po ashtu edhe Gjermania dhe Austria njoftuan se do të ndalin ndihmën e zhvillimit për palestinezët, raporton Al Jazeera.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kafshohet nga një qen endacak një i moshuar nga Bogovina

Shtatëdhjetë e pesë vjeçari A.R. nga Bogovina e Tetovës, dje (06-shkurt) në…

Suedia në krye të OSBE-së, Linde-Ramës: Morët vendime të rëndësishme

Suedia nga data 1 janar 2021 ka marrë drejtimin e OSBE-në, për…

Brigadat Izzeddin Kassam: Goditëm vendbanimin Sderot me 100 raketa

Zëdhënës i krahut të armatosur të Hamasit, Abu Obaida tha se sulmet…

BE kërkon hetime ndaj akuzave për dëbimet e dhunshme të azilkërkuesve

Bashkimi Evropian u ka kërkuar Kroacisë dhe Greqisë të hetojnë dëbimet e…

Zëvendëskryeministri polak gjatë takimit me Zelenskyn: Duhet të kemi një mision të paqes në Ukrainë

Një mision paqeruajtës ndërkombëtar me aftësi ushtarake duhet të dërgohet në Ukrainë,…