Autoritetet iraniane kanë sekuestruar dy cisterna greke me naftë në Gjirin Persik.

Sipas medieve greke helikopterët e marinës iraniane u ulën në dy anijet greke, ekuipazhet duke i çuar anijet greke në ujërat territoriale iraniane.

Anija “Delta Poseidon” kishte një ekuipazh prej 25 personash, dy prej të cilëve grekë, raporton abcnews.al

Ministria e Jashtme greke ka reaguar ashpër ndaj marrjes së cisternave greke nga Irani.

Zyrtarët grek cilësuan sekuestrimin e cistrernave të naftës si pirateri dhe shkelje të të drejtave ndërkombëtare.

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias i bëri thirrje Iranit për lirimin e menjëhershëm të anijeve dhe ekuipazheve të tyre, duke thënë se këto veprime do të kenë ndikim negativ për marrëdhëniet midis dy vendeve si edhe në marrëdhëniet BE-Iran.

Gjithashtu ministria e Jashtme greke ka këshilluar qytetarët grekë të shmangin udhëtimet drejt Iranit./abcnews.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Osmani uron kandidatët që fituan në raundin e dytë të zgjedhjeve, kërkon nga ta t’i realizojnë premtimet e dhëna

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka vlerësuar kulturën e lartë demokratike, të…

Xhaferi: Kush do përgjigjet për këto hajdutlliqe?

Në mbledhjen e Këshillit të Komunës së Tetovës që është mbajtur sot,…

Koronavirusi përhapet nëpër burgjet në SHBA

Koronavirusi e rrezikon sistemin e burgjeve  në SHBA,  ndërsa në disa burgje…

Sekretari amerikan i Mbrojtjes: Ukraina mund ta fitojë luftën nëse i ka pajisjet e duhura

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, gjatë vizitës së tij në Kiev…

Shpërthim i fuqishëm në Suedi, dhjetëra persona të lënduar

Rreth 25 persona janë dërguar në spital në mëngjesin e së martës,…