Ministri i Jashtëm iranian Hossein Amirabdollahian i ka kërkuar Shteteve të Bashkuara të lëshojnë asetet iraniane në bankat e huaja, si një mënyrë për të dëshmuar se sa serioze është kthimi në marrëveshjen bërthamore të vitit 2015, gjatë një takimi me përfaqësuesit amerikanë.

“Unë thashë, nëse synimet e tyre janë reale, ata duhet të lirojnë disa nga asetet e bllokuara të Iranit, për shembull 10 miliardë dollarë, dhe të bëjnë një lëvizje në mënyrë që të mund të themi se Biden është i ndryshëm nga Trump”, tha Amirabdollahian.

Ish-presidenti Donald Trump u tërhoq në mënyrë të njëanshme nga Plani i Përbashkët Gjithëpërfshirës i Veprimit (JCPOA) – një marrëveshje për të kufizuar zhvillimin e teknologjisë bërthamore të Iranit më 2018, dhe rinovoi sanksione të rënda ekonomike kundër Teheranit.

Negociatat kanë vazhduar që kur Presidenti Joe Biden mori detyrën në fillim të këtij viti. Biden ka shprehur interes për t’u kthyer në marrëveshje; megjithatë, deri më tani, të dy palët nuk kanë hyrë në bisedime të drejtpërdrejta zyrtare.

Negociatorët iranianë janë takuar me homologët e tyre nga Kina, Gjermania, Franca, Britania dhe Rusia – nënshkruesit e tjerë të JCPOA – në Vjenë.

Bisedimet u pezulluan në qershor pas zgjedhjeve presidenciale të Iranit, të cilat u fituan nga grupi i linjës së ashpër.

Irani më parë i ka bërë thirrje SHBA-së që të heqë sanksionet e saj para se të shqyrtojë një kthim në marrëveshje. Administrata e Biden ka thënë se Irani së pari duhet të ndërmarrë hapa për t’u kthyer në kufizimet e pasurimit bërthamor të vendosura nga marrëveshja.

Që nga viti 2018, Irani ka pasuruar uraniumin përtej kufizimeve të vendosura nga JCPOA.

Raisi është zotuar se do t’i japë fund sanksioneve amerikane, por ai ka qenë më kritik ndaj JCPOA sesa paraardhësi i tij, Hassan Rouhani.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…