Suksesi i forcave ukrainase në largimin e trupave ruse nga rajoni i Kharkiv ka implikime të rëndësishme për dizajnin e përgjithshëm operacional të Rusisë, sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar, dhe për moralin e ushtarëve të saj në terren.

“Shumica e forcës në Ukrainë ka shumë të ngjarë të detyrohet t’i japë përparësi veprimeve emergjente mbrojtëse”, tha ministria në një postim në Twitter të hënën në mëngjes.

“Besimi tashmë i kufizuar që trupat e dislokuara kanë në udhëheqjen e lartë ushtarake të Rusisë ka të ngjarë të përkeqësohet më tej.”

Rusia me siguri ka urdhëruar tërheqjen e trupave të saj nga i gjithë rajoni i okupuar i rajonit të Kharkivit në perëndim të lumit Oskil, sipas Ministrisë së Mbrojtjes të Mbretërisë së Bashkuar.

Inteligjenca ushtarake britanike tha në një postim në Tëitter të hënën në mëngjes se “xhepat e izoluar të rezistencës mbeten në këtë sektor, por që nga e mërkura, Ukraina ka rimarrë territorin të paktën dyfishin e madhësisë së Londrës së Madhe”, që do të ishte e barabartë me 3,000 km katrorë.

Në jug të Ukrainës, afër Khersonit, Ministria e Mbrojtjes thotë se Rusia mund të jetë duke luftuar për të sjellë rezerva të mjaftueshme përpara përtej lumit Dnipro në vijën e frontit në bregun perëndimor të lumit.

“Një urë lundruese e improvizuar e Rusisë, e nisur më shumë se dy javë më parë, mbetet e paplotë”, thotë Ministria e Mbrojtjes.

“Artileria ukrainase me rreze të gjatë veprimi tani ndoshta po godet aq shpesh pikat e kalimit të Dnipros sa Rusia nuk mund të kryejë riparime në urat e dëmtuara rrugore”, thuhet më tej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Osmani në SHBA vazhdon takimet me përfaqësues të shteteve të ndryshme, flasin për të arriturat e Kosovës dhe bashkëpunimin e ndërsjellë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani është duke vazhduar vizitën e saj zyrtare…

Publikohen dokumente të reja për fshehjen e pasurisë nga udhëheqës botërorë

Hulumtimi i gati 12 milionë dokumenteve nga 14 burime është udhëhequr nga…

Jep dorëheqje Oliver Spasovski

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski ka dhënë dorëheqje nga posti…

Si ndodhi vrasja e 49 vjeçarit në Mitrovicë? (VIDEO)

Driton Salihu mbeti i vrarë ndërsa vëllai i tij Jeton Salihu i…

Austri: Burri nga Kosova dënohet me burgim të përjetshëm, e kishte mbytur gruan

Një burrë nga Kosova është dënuar me burgim të përjetshëm në Austri.…