Të paktën dhjetë anije ruse u larguan këtë javë nga baza e Detit të Zi, njoftoi Ministria e Mbrojtjes së Britanisë së Madhe.

Ministria e Mbrojtjes ka publikuar raportin më të fundit të inteligjencës mbi luftën në Ukrainë.

Aty thuhet se një grup prej të paktën dhjetë anijesh të Flotës Ruse të Detit të Zi u larguan nga objekti detar i Novorossiysk më 11 janar.

“Duke pasur parasysh llojin dhe numrin e anijeve që dalin në det në të njëjtën kohë, aktiviteti ka të ngjarë të jetë një shpërndarje e flotës në përgjigje të një kërcënimi specifik që Rusia beson se e ka identifikuar”, thuhet në përditësim.

Raporti vazhdon duke thënë se nuk ka gjasa që vendosja të nënkuptojë përgatitje për sulme të pazakonta me raketa lundrimi të lëshuara nga deti.

Ai gjithashtu thekson se është “shumë e pamundur” që flota të përgatitet për operacione sulmi amfib.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të shtetit ukrainas më 24 shkurt duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme materiale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Tronditi Francën për dekada të tëra, zbulohet vrasësi serial, një ish-ushtarak

Për vite me radhë, krimet e një vrasësi të njohur serial, u…

VIDEO / Pamjet e rrahjes ndërmjet Dardan Molliqajt dhe Haki Abazit

Gazeta Sinjali ka siguruar nga vendi i ngjarjes, videon ekskluzive të rrahjes…

Kryeministri i Ukrainës thotë se sezoni i dimrit do të jetë sfidues

Sezoni i dytë dimëror i luftës “do të jetë shumë sfidues”, tha…

Sulejman Mehazi: Ata që skandalizuan librin shqip, janë brenda institucioneve

“Ata qe kane marre pjese jo vetem ne librin e Gjeografise, po…

Flasin Gardianët e Kombit

Nga faqja e fb Gardianët e Kombit Përshëndetje vëllezër dhe motraNga sot…