Ministria britanike e Mbrojtjes publikoi raportin e fundit të inteligjencës së saj ushtarake për situatën në Ukrainë.

Aty thuhet se rusët po përforcojnë forcat e tyre në rajonin e pushtuar Kherson, në perëndim të lumit Dnieper, me rezervistë të mobilizuar, por theksohet se bëhet fjalë për një numër shumë të vogël ushtarësh.

Në gjashtë javët e fundit, forcat tokësore ruse janë zhvendosur në pozicione mbrojtëse në vijën e frontit, që ndoshta është rezultat i një “mungese drastike të fuqisë punëtore” dhe “stërvitjes së dobët”, sipas inteligjencës britanike.

“Edhe nëse Rusia arrin të konsolidojë linjat e saja afatgjata të mbrojtjes në Ukrainë, ajo do të mbetet e pambrojtur”, thuhet në raport.

“Nëse dëshiron të shkojë në ofensivë, do të duhet të krijojë njësi me cilësi më të lartë dhe shumë të lëvizshme që janë të afta të reagojnë dinamikisht ndaj Ukrainës, si dhe të kryerjes së operacioneve sulmuese në shkallë të gjerë”, shkruan në raport.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të Ukrainës më 24 shkurt duke shkaktuar viktima dhe dëme materiale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Zbulohet “porta e fshehtë” 360 vjeçare e Parlamentit britanik, për të cilën njerëzit mendonin se ishte një dollap i energjisë elektrike

Një rrugëkalim i harruar në Parlamentin britanik, i ndërtuar për kurorëzimin e…

Priftërinjtë serbë në Mal të Zi kënduan “kur ushtria kthehet në Kosovë”, vijnë reagimet e ashpra nga Kosova

Në ceremoninë e shugurimit të Mitropolitit të Kishës Ortodokse Serbe në Mal…

Zëdhënësi i Kryeministrit izraelit poston video të rreme për sulmet e Hamasit

Doli në shesh që një video e postuar nga Ofir Gendelman, një…

30 ditë paraburgim ndaj të dyshuarit për vrasjen e 25 vjeçarit në Viti

Është caktuar një muaj paraburgim ndaj të pandehurit B.R, i cili dyshohet…

Von der Leyen: Deri më tani nuk ka asnjë provë që Kina do të furnizojë me armë Rusinë

Bashkimi Europian tha se nuk ka parë “asnjë provë deri më tani”…