Ministria britanike e mbrojtjes ka publikuar përditësimin e saj të fundit mbi situatën në terren në Ukrainë.

Sipas saj, Vladimir Putin pritet t’i drejtohet të dy dhomave të parlamentit rus më 30 shtator, shkruan Sky News.

“Ekziston një mundësi realiste që Putini të përdorë fjalimin e tij për të shpallur zyrtarisht pranimin e rajoneve të okupuara të Ukrainës në Federatën Ruse”, thotë Ministria e Mbrojtjes.

“Referendumet që po zhvillohen aktualisht brenda këtyre territoreve janë planifikuar të përfundojnë më 27 shtator”.

Ato po zhvillohen në Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Trump ‘ngacmon’ sërish për kandidim presidencial në vitin 2024

Gjithnjë si ‘showman’, Trump përsëri ngacmoi se ai mund të shpallë synimin…

Miratohen pjesërisht mocionet, Prokuroria e Speciales urdhërohet të përmirësojë aktakuzën ndaj ish-krerëve të UÇK-së

Gjykatësi i procesit të rastit të ish-krerëve të UÇK-së në Speciale, Nicolas…

Rastet aktive me Covid-19

Numri i përgjithshëm i të diagnostikuarve me Kovid-19 në vendin tonë, që…

Zelensky: Rusia e ka kthyer Donbasin në ferr

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, ka akuzuar Rusinë se e ka kthyer rajonin…

Rritet numri i të infektuarve, 352 raste të reja në 24 orë

Numri i të infektuarve me COVID-19 në vend është rritur. Vetëm gjatë…