Numri i rusëve të vrarë ose të plagosur në Ukrainë ka arritur në 188 mijë, sipas inteligjencës amerikane.

Forcat e presidentit rus, Vladimir Putinit thuhet se kanë humbur 2000 tanke që nga fillimi i pushtimit, gati një vit më parë.

Shifrat e reja u ndanë në një samit perëndimor të enjten mbajtur në bazën ajrore Ramstein në Gjermani, raporton mirror.

Ata e tejkalojnë vlerësimin e 100 mijë “të vdekurve, të plagosurve ose të braktisurve” të dhënë nga Sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Ben Wallace.

“Ata me të vërtetë kanë vuajtur shumë… Unë do të thosha dukshëm mbi 100 mijë”, deklaroi ai.

Gjenerali i lartë amerikan, Mark Milley tha në nëntor se diku pak më shumë se kjo shifër mendohet të jetë viktima, por shtoi se ushtria ukrainase “ndoshta” ka humbur numër të njëjtë të ushtarëve.

Në lidhje me pajisjet, Wallace tha se Rusia kishte humbur 4,500 automjete të blinduara, 63 aeroplanë, 70 helikopterë, 150 mjete ajrore pa pilot (UAV), 12 anije detare dhe mbi 600 sisteme artilerie.

Përfaqësues nga rreth 50 vende u takuan në bazën kryesore ajrore të SHBA-së në Evropë, me sekretarin e mbrojtjes të Shtëpisë së Bardhë, Lloyd Austin, që kërkon të sigurojë mbështetje të mëtejshme për Ukrainën. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Vrasja e dy grave në Shkup, deklarohet prokuroria

Një 40 vjeçar nga Shkupi dyshohet se ka vrarë nënën e gjyshen…

Projekt për kanal në Detin e Zi, Erdogan “çmend” Rusinë

Planet e presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan për ndërtimin e një kanali…

Tri marrëveshje ekonomike Kosovë-Serbi pritet të konkretizohen në Uashington

Tri letrat e qëllimit të mirë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për linjën…

Ulet çmimi i naftës

Karburantet nga mesnata e sotme do të lirohen. Tre denarë më pak…

Abbott u bën thirrje Kosovës dhe Serbisë të sigurojnë një përmbyllje të çështjes së të pagjeturve

Ambasadori britanik në Kosovë, Nicholas Abbott, sot në Ditën Ndërkombëtare të të…