Instituti për Studimin e Luftës (ISW) publikoi një hartë të re të fushave të betejës në Ukrainë, dhe ata shikuan përparimin e kundërsulmit të Ukrainës në Kherson, në jug të vendit.

Ata njoftuan se më 29 gusht, forcat ukrainase filluan të sulmojnë tragetet ruse përtej lumit Dnieper, që përkon me fillimin e ofensivës ukrainase.

Ndryshe nga sulmet në urat kryesore, kjo ka të ngjarë të ketë një efekt afatshkurtër, por një sulm ndaj trageteve ka kuptim në lidhje me operacionet aktive tokësore, sipas ISW.

Imazhet satelitore tregojnë se forcat ruse vazhdojnë të përdorin tragetet për transferimin ditor të një sasie të kufizuar pajisjesh ushtarake përtej lumit Dnieper.

Zyrtarët ushtarakë ukrainas konfirmuan se më 29 gusht, forcat ukrainase shkatërruan kalimin e trageteve ruse në Lviv, afërsisht 16 km në perëndim të Nova Khakovka, në bregun e djathtë të Dnieper. Burimet ukrainase dhe ruse raportuan gjithashtu se forcat ukrainase goditën një vendkalim ponton pranë urës Antonivsky.

Forcat ruse vazhdojnë të rregullojnë pozicionet e tyre në jug të Ukrainës, që ndoshta është një përgjigje ndaj kundërsulmit dhe një përgatitje e mundshme për zgjerimin e kundërsulmit ukrainas në lindje të Ukrainës. Kundërofensiva ukrainase ka të ngjarë të shkaktojë një rishpërndarje ruse dhe ndryshim në prioritetet në të gjithë fushën e betejës, sipas ISW.

Presidenti rus, Vladimir Putin ndoshta po vendos kushte për asimilimin e detyruar kulturor të ukrainasve të zhvendosur në Rusi në mënyrë që të fshijë identitetin e tyre kulturor ukrainas, shkruan ISW.

Igor Barinov, kreu i Agjencisë Federale të Rusisë për Çështjet Etnike, foli më 29 gusht për krijimin e “qendrave të rregullimit” për “migrantët” ukrainas që jetojnë në Rusi.

Barinov tha se me lejen dhe mbështetjen e Putinit, Agjencia Federale për Çështjet Etnike po punon në programe në rajone të paspecifikuara për të siguruar që “migrantët” në Rusi të njohin dhe respektojnë traditat, zakonet dhe ligjet ruse në mënyrë që të parandalojnë “migrantët” të përjetojnë izolim social. në Rusi.

Barinov pretendon se ekziston rreziku që pakicat etnike në Rusi të formojnë enklava që do të përkeqësojnë “krimin etnik brenda Rusisë” dhe se qendrat e përshtatjes do të ishin një mjet efektiv për ruajtjen e stabilitetit të komuniteteve të emigrantëve, shkruan ISW. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Pritet të hapen 9 korridore humanitare në Ukrainë

Nëntë korridore humanitare janë rënë dakord për t’u hapur ditën e sotme…

Cilët janë hakerët që thonë se ndezën zjarr në një fabrikë në Iran?

Është shumë e rrallë për hakerët të cilët veprojnë në botën digjitale,…

Babai nga Tetova thotë se është sulmuar fizikisht nga djali i tij

Një baba 41-vjeçar nga Tetova në orët e para të ditës së…

Ky është mërgimtari që i dha 100 mijë euro për fondin “Kurti”

Fondi Emergjent i Qeverisë për Covid-19 sot ka pranuar edhe 100 mijë…

Akademikët gjermanë kundërshtojnë krijimin e emrave me gjini asnjanëse

Një grup i akademikëve, shkrimtarëve dhe humoristëve gjermanë e kanë tensionuar edhe…