Një ekip i inspektorëve bërthamorë të Kombeve të Bashkuara është larguar nga Kievi për të udhëtuar në termocentralin bërthamor të pushtuar nga Rusia në Ukrainën juglindore, u tha gazetarëve të mërkurën udhëheqësi i delegacionit Rafael Grossi.

“Pas gjashtë muajsh përpjekjesh, Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) po kalon në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia”, tha Grossi, drejtor i përgjithshëm i organizatës, raporton cnn.

“Siç e dini, ne kemi një detyrë shumë të rëndësishme për të kryer atje: të vlerësojmë situatën, të ndihmojmë në stabilizimin e situatës sa më shumë që mundemi. Unë jam shumë i vetëdijshëm për rëndësinë e këtij momenti. Ne jemi gati, IAEA është gati”, shtoi ai, raporton cnn.

Grossi po kryeson një delegacion prej 14 ekspertësh për të inspektuar objektin ndërsa frika rritet për një aksident të mundshëm bërthamor mes bombardimeve të fundit në zonë.

“Ne po shkojmë në një zonë lufte, në territorin e pushtuar. Kjo kërkon garanci të qarta jo vetëm nga Federata Ruse, por edhe nga Republika e Ukrainës. Dhe ne kemi qenë në gjendje ta sigurojmë këtë”, tha Grossi.

Ndryshe, liderët e shteteve perëndimore kanë bërë thirrje që të ndalen luftimet dhe të çmilitarizohet zona rreth fabrikës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

A i ka hije një myslimani të tallet me kurbanët

Besimtarë të dashur! Të gjithë ju që keni therur kurban për hirë…

Osmani për situatën në veri: Serbia është ajo që po përdor retorikë luftënxitëse në raport me Kosovën

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, duke folur për situatën në veri të…

Arriti në Gjermani para 6 vjetësh/ Tani emigranti kërkon të bëhet deputet

Pothuajse gjashtë vjet më pare, Tareq Alaows i hyri udhëtimit të rrezikshëm…

Dramë në Shkup – Rrëmbehët një foshnje para një qendre tregëtare

Një foshnjë është rrëmbyer në Qendrën Tregtare të qytetit të Shkupit, raporton…

Vritet një person në Rahovec

Një person nga fshati Sopniq i Rahovecit ka vdekur pas plagëve të…