Pasi francezët injoruan rregulluat për të qëndruar në shtëpi, tashmë qeveria kërkon nga ata që të justifikojnë daljet e tyre nga shtëpia, edhe nëse u duhet të ikin deri në dyqan.

Presidenti francez, Emmanuel Macron njoftoi më herët se qytetarët duhet të vetizolohen për 15 ditë në shtëpi dhe lëvizjet e tyre duhet të reduktohen.

Ai tha se qytetarët duhet të dalin nga shtëpia vetëm në rast nevoje: për punë, për të marrë shërbim mjekësor etj.

Mirëpo, tashmë, në Francë duhet të plotësojnë një formular dhe të tregojnë arsyet pse dëshirojnë të dalin jashtë. Autoritetet do të ndalojnë në rrugë çdo person për t’i kontrolluar nëse janë të pajisur me formularë.

Në dokument kërkohet emri i personit, datëlindja dhe arsyet pse kërkon të dalë nga shtëpia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…