Shoferi i autobusit, B.M. nga fshati Topanicë e Kamenicës, i cili rezultoi pozitiv me koronavirus të hënën, dyshohet se ka infektuar 11 banorë të fshatit.

Ai dyshohet se nuk ka respektuar rekomandimet e institucioneve të vendit për të qëndruar në vetë-izolim, pasi ishte kthyer nga Gjermania më 19 mars.

Në një bisedë telefonike me Insajderin, B.M. ka thënë se para se t’i shfaqeshin simptomat e COVID-19, vetëm një herë kishte dalë nga shtëpia duke shpërfillur rekomandimin e institucioneve të shtetit për të qëndruar në vetë-izolim. Kishte shkuar në QKMF-në e Kamenicës.

“Kam dal vetëm një herë për të shkuar tek mjekët në Kamenicë. Nuk kam dal nga shtëpia, vetëm shokë kanë ardhur për të më parë”, ka thënë B.M.

Ai thotë të mos jetë në dijeni se nga kush, apo ku, i është transmetuar sëmundje ngjitëse e koronavirusit. Por, thotë të ketë transportuar rreth 80 udhëtarë si shofer i autobusit të linjës Kosovë-Gjermani.

“Nuk e di. Rreth 37 udhëtarë i kam pasur për Gjermani, pastaj 40 të tjerë në linjën kthyese. Me të 13 mars kam shkuar për Gjermani dhe jam kthyer më 19 mars”, shprehet ai.

Nga kontaktet e tij me banorët e tjerë të fshatit janë infektuar edhe 11 banorë të tjerë të fshatit Topanicë. Lajmi u konfirmua të mërkurën nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë.

“Rastet pozitive janë raste kontakti, 11 prej të cilëve me vendbanim në Topanicë, 1 me vendbanim në Prishtinë dhe 1 me vendbanim në Gjakovë”, njofton IKSHPK.

Infektimi i B.M. me epideminë COVID-19 detyroi Komunën e Kamenicës të ndërmarrë masa në fshatin ku ai banonte, Topanicën. Ky fshat u vendos në karantinë më 30 mars.

Komuna e Kamenicës po ashtu ka dezinfektuar rrugët e fshatit të mërkurën.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

BE miraton përdorimin e vaksinës kundër lisë së majmunëve

Komisioni Evropian ka miratuar përdorimin e vaksinës së lisë kundër lisë së…

Tre raketa drejt Izraelit nga tokat libaneze

Të paktën tre raketa u shkrepën nga Libani jugor drejt Izraelit, thanë…

Mehaj: Kosova duhet të anëtarësohet në NATO dhe BE

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka kërkuar nga Shtetet e Bashkuara të…

Njoftim për panairin “PRISHTINA 2021”

Në Prishtinë u nënshkrua marveshja ,ndërmjet Odës ekonomike të R.Kosovës dhe Institutit…

Zaharieva: Shkupi shkeli marrëveshjen e 2017-ës

Kryediplomatja bullgare, Zaharieva e prerë se fqinjësia duhet të bëhet pjesë e…