Kryeqyteti rus Moska ka qenë epiqendra e shpërthimit të koronavirusit të vendit. Shifrat zyrtare raportojnë 92.676 raste të konfirmuara në qytet, nga 177.160 infeksione të regjistruara në Rusi.

Por kryetari i Moskës, Sergei Sobyanin, ka thënë se numri i rasteve është shumë më i lartë.

Sipas agjencisë ruse të lajmeve Tass, Sobyanin tha që në të vërtetë kishte rreth 300,000 vetëm në qytet.

Të dhënat e fundit zyrtare tregojnë se Rusia është e pesta në botë me numrin e infeksioneve me Covid-19.

Në 24 orët e fundit numrat e rasteve u rritën me 11,231 – ditën e pestë radhazi kjo shifër ka qenë mbi 10,000, transmeton Klan Kosova.

Numri i vdekjeve të raportuara është 1.625 – shumë më i ulët se në shumë vende të tjera, përfshirë ato me shifra më të vogla të konfirmuara, transmeton Klan Kosova.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…