Izolimi kombëtar për shkak të koronavirusit është zgjatur edhe për 2 javë të tjera në Indi.

Udhëzimet e reja, të prezantuara të premten, kanë përditësuar sistemin e ndarjes së zonave të kuqe, portokalli dhe të gjelbërta.

Zonat e kuqe konsiderohen vatra të përhapjes së virusit, ndërkohë që lehtësime janë bërë në zonat tjera që konsiderohen më pak të rrezikshme.

India ka zbatuar masat e izolimit nga 24 marsi, ndërkohë që në këtë shtet janë regjistruar mbi 35,000 raste të prekura me sëmundjen Covid-19, që shkakton koronavirusi.

Në një deklaratë të lëshuar nga Ministria e Brendshme, ku tregohej masa e re e izolimit deri më 18 maj është thënë se “ka pasur arritje të mëdha në situatën e krijuar më Covid-19”.

Mirëpo të premten në këtë shtet është shënuar rekord i rasteve të reja.

Të paktën 1,100 persona është thënë të kenë vdekur nga virusi në Indi, mirëpo shumë persona besojnë se numri i të prekurve dhe infektuarve është shumë më i madh sesa është raportuar.

Ky shpërthim ka shkaktuar dëme të mëdha ekonomike, pasi kompanitë kanë shënuar humbje në vlerë të miliona dollarëve derisa punëtorët migrantë janë përballur po ashtu me vështirësi financiare.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…