Përmendja e prokurores special, Katica Janeva nga i dyshuari i parë në rastin “Reket”, Bojan Jovanovski – Boki 13, siç dëgjohet në incizimet e publikuara nga gazeta italiane “La Veritas”, tregon mjaftueshëm se duhet të realizohen kontrollime shtesë, thotë për Fokus, avokati Aleksandar Tortevski.

“Nga këndvështrimi penalo-juridik, Janeva nuk është e komprometuar sepse ajo përmendet nga një person tjetër, por përmendja e emërit të saj, duke pasur parasysh që ajo është një zyrtare e lartë, është e mjaftueshme për kontrollime shtesë në aspektin e përmbajtjes së bisedës. Duhet të ekzaminohet se si ajo ka vepruar në rastin konkret, a kanë ndodhur detajet të cilat janë përmendur, nëse veprimet në këtë rast kanë qenë ndyrshe nga rastet tjera” tha Tortevski.

Sipas tij, ky icizim është i mjaftueshëm që Janeva të thirret në pyetje, pasi kjo është realizuar në procedurën para hetimore. Ai thekson se bashkëpunëtorët e Janevës gjithashtu duhet të hetohen në këtë drejtim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…