Presidentja, Vjosa Osmani, ka inauguruar Këshillin për Demokraci dhe të Drejta të Njeriut.

Përmes një shkrimi në Facebook, ajo tha se Kosova sot ndërmori një hap të rëndësishëm për jetësimin e zotimeve në kuadër të Samitit për Demokraci.

Ky këshill sipas saj, është mekanizëm përgjegjës për koordinimin dhe garantimin e mbarëvajtjes së punës së të gjitha institucioneve, të cilat janë drejtpërdrejt përgjegjëse për përmbushjen e zotimeve të prezantuara në Samitin për Demokraci.

Osmani tha kjo është dëshmi se Kosova ka përmbushur zotimet që ndërlidhen me luftën kundër korrupsionit.

“Kjo është dëshmi se përkushtimi i institucioneve tona kyçe në këtë drejtim, përfshirë shoqërinë civile, është dëshmi e seriozitetit të Republikës së Kosovës në përmbushjen e zotimeve të dhëna në këtë samit të President Joe Biden, e që ndërlidhen me luftimin e korrupsionit, mbrojtjen nga autoritarizmi dhe avancimin e të drejtave të njeriut”, shkori Osmani.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

KS i OKB-së nuk e miraton rezolutën ruso-kineze për Bosnje-Hercegovinën

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara refuzoi Projekt-Rezolutën e Rusisë dhe…

Pendarovski pas takimit me Radev: Nuk ka diçka konkrete, ishte thjeshtë një takim miqësor

Presideni i vendit Stevo Pendarovski dhe homologu i tij bullgar Rumen Radev…

Nga nesër punonjësit e institucioneve publike që s’kanë certifikatë të vaksinimit ose teste, s’do të lejohen në punë

Të gjithë punonjësit e institucioneve publike, si dhe personeli i ndërmarrjeve publike…

32 viktima të tjera nga Covid në Kosovë

Konfirmohen 1612 raste të reja Kosova ka shënuar sërish një bilanc të…

Nuk i ndal pandemia COVID-19, mbi 800 mijë qytetarë nga Kosova shkuan në Shqipëri për pushime gjatë muajit gusht

Qytetarët e Kosovës, duket se kanë vendosur të mbajnë gjallë industrinë e…