4 viktima. Uragani po përparon, por po e humb fuqinë

Këto janë pasojat shkatërrimtare që uragani Ida ka lënë pas në Luiziana. Mijëra persona kanë mbetur në qiell të hapur dhe po strehohen në qendrat e evakuimeve, pasi erërat e fuqishme u kanë shkatërruar shtëpi, prona e gjithçka kishin.

Më tepër se 1 milionë banorë, çereku i popullsisë së gjithë shtetit federal vijojnë të jenë pa energji elektrike nga dëmtimi i rëndë i linjave të transmetimit. Dëme ekonomik përllogaritet në miliarda dollarë.

Banorët vendas thonë se Ida e bëri Katrinën e vitit 2005, të duket si një fllad vere për nga shkatërrimet edhe pse për nga numri i viktimave nuk krahasohet fare.

Fuqia e uraganit ka rënë në rreth 110 kilometra në orë nga rreth dyfishi që ishte kur goditi brigjet e Luizianës. Aktualisht vorbulla po përshkon territorin e Tenesisë. Bilanci i viktimave është thelluar në të paktën 4, ndërsa me dhjetëra numërohen të plagosurit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…