Alarmi i kuq është lëshuar në 15 qytete të Italisë pasi vapa ekstreme vazhdon të prekë Evropën Jugore. Alarmet, të cilat tregojnë rrezik dhe për njerëzit e shëndetshëm, zbatohen për pikat e nxehta turistike duke përfshirë Romën, Firencen dhe Bolonjën.

Qeveria italiane ka këshilluar këdo në zonat e prekura nga alarmi i kuq që të shmangë rrezet e diellit direkte nga ora 11:00 deri në orën 18:00 dhe të kujdeset veçanërisht për të moshuarit ose personat vulnerabël.

Javën e ardhshme pritet që të arrijnë temperatura rekord në Evropë me afrimin e një vale tjetër të të nxehtit. Agjencia Evropiane e Hapësirës thotë se pritet që Italia, Spanja, Franca, Gjermania dhe Polonia të përjetojnë një të nxehtë ekstrem.

Temperatura më e nxehtë e regjistruar ndonjëherë në Evropë ishte 48.8 gradë Celsius në Siçili në Gusht 2021, dhe parashikimet thonë se nivele të ngjashme mund të arrihen këtë javë.

Edhe Shqipëria është prekur këtë javë nga vala e të nxehtit ekstrem me temperatura që kanë arritur në maksimumet e tyre në 40°C.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rusia e cilëson gjigandin teknologjik Meta si ekstremist

Kremlini  ka ndaluar prej marsit Facebook e Instagram pasi autoritetet i akuzojnë…

Gjermania jo pjesë e koalicionit të avionëve luftarakë

Në debatin për krijimin e një aleance ndërkombëtare për furnizimin e Ukrainës…

Gjendet makina, vazhdojnë kërkimet për shoferin e aksidentuar në Zhelinë

Pas kërkimeve disa orëshe, Policia e Maqedonisë së Veriut ka arritur ta…

Trajkoviq, Vuçiqit: Qe 10 vjet, të dyshuarit për krimet më të rënda i quani patriotë e heronj

Politikania serbe nga Kosova, Rada Trajkoviq, ka reaguar pas sulmit të mbrëmshëm…

Anulohet “Maxhar Telekom”, Bogoevski nuk e njeh ish prokuroren e PSP

Anulohet seanca e sotme gjyqësore për rastin “Maxhar Telekom”, meqë dëshmitari kryesorë…