Mijëra hungarezë kanë protestuar në Budapest kundër një plani nga Kryeministrit, Viktor Orban, për të ndërtuar një kampus të një universiteti të lartë kinez në qytet.

Rreth 10 mijë njerëz, sipas një fotograf të AFP, marshuan nëpër kryeqytetin hungarez për të protestuar kundër kampusit universitar të propozuar, i cili është planifikuar të përfundojë deri në 2024.

Sipas një marrëveshjeje të nënshkruar midis Hungarisë dhe presidentit të universitetit me bazë në Shangai, kampusi, i pari i tij në Evropë, do të ishte një kompleks 500 mijë metra katrorë raporton SBS News, transmeton Klankosova.tv.

Por projekti i gjerë ka sjellë shqetësime rreth prirjes diplomatike të Hungarisë nga perëndimi në lindje dhe borxhit të saj të lartë ndaj Kinës, si dhe ka shkaktuar një përplasje diplomatike midis Pekinit dhe kryebashkiakut liberal të Budapestit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…