Është nënshkruar pranim-dorëzimi i donacionit për kamerat e trupit mes drejtorit të Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha dhe ambasadorit të SHBA-së Jeff Hovenier.

Ambasadori i SHBA-së Jeff Hovenier në një konferencë për media lidhur me donacionin për kamerat e trupit për Policinë e Kosovës, ka thënë se kamerat kanë rëndësi jetike për zbatimin e ligjit në Kosovë dhe ato do të rrisin besimin e publikut në polici, si dhe do të përmirësojnë ndjeshëm llogaridhënien.

Më tej, ambasadori Hovenier tha se dëshira e SHBA-së është që Kosova të zë vendin e saj që i takon në strukturat evropiane, por kjo nuk mund të bëhet pa transparencën policore.

Sipas tij, SHBA me krenari kanë investuar më shumë se 1.8 milionë dollarë në këtë program. Ai tha se ky projekt është edhe një dëshmi e përkushtimit që kemi me Policinë e Kosovës.

“Donacioni ynë përfshin një strukturë elektronike të ruajtjes së të dhënave që shtrihet në tërë Kosovën. Teknologjia e kamerave të trupit ofron siguri dhe video-incizime që janë të paanshme, si dhe ruan pasqyrimin faktik mes policisë dhe qytetarëve. Kur ato përdoren në mënyrën e duhur, kamerat janë një mjet efektiv që e përcepton profesionalizmin e policisë”, ka thënë Hovenier, teksa shprehu mirënjohjen për Policinë e Kosovë për mbështetjen që i ka dhënë këtij programi.

Ndërsa drejtori i Policisë, Gazmend Hoxha lidhur me donacionin e SHB A-së për Policinë e Kosovës, tha se nëse ka moskryerje të punës nga Policia e Kosovës, do të ketë edhe ndëshkim, teksa shtoi se kamerat, një pjesë e tyre do të përdoren për trafik.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Osmani: Në politikë sikurse edhe në jetë duhet ta paguash çmimin e parimit

Kryeparlamentarja e Kosovës, Vjosa Osmani në seancën e jashtëzakonshme para votimit të…

Gazetari i BBC raporton nga Kievi: Qyteti është aq i qetë sa mund të dëgjosh erën që fryn

Kryeqyteti ukrainas, Kievi, vijon të jetë i paprekur nga ushtria ruse dhe…

Çanak: Vuçiq është i rrethuar nga spiunë rusë

Politikani dhe themeluesi i Lidhjes së Social Demokratëve të Vojvodinës, Nenad Çanak…

Lajmi i fundit: Shkon në 61 numri i të infektuarve me koronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se janë konfirmuar…

Ukraina pretendon se ka rimarrë edhe fshatin e katërt si pjesë të kundërofensivës

Ukraina pretendon se ka rimarrë edhe fshatin e katërt si pjesë të…