Bashkisë së Bordeaux i është vënë zjarri teksa protestat franceze vazhduan për planet për të rritur moshën e pensionit.

Më shumë se një milion njerëz dolën në rrugë në të gjithë Francën të enjten, me 119 mijë në Paris, sipas shifrave nga ministria e brendshme, raporton BBC.

Policia hodhi gaz lotsjellës ndaj protestuesve në kryeqytetin francez dhe 80 persona u arrestuan në të gjithë vendin.

Demonstratat u nxitën nga legjislacioni që rrit moshën e pensionit me dy vjet në 64.

Zjarri përfshiu derën e përparme të bashkisë në qytetin jugperëndimor të Bordeaux të enjten në mbrëmje pas një dite protestash dhe përleshjesh.

Nuk ishte e qartë se kush ishte përgjegjës për zjarrin, i cili u shua shpejt nga zjarrfikësit.

Në Paris, demonstratat përgjithësisht paqësore panë përleshje të herëpashershme të policisë me rebelët e maskuar të cilët thyen xhamat e dyqaneve, demoluan mobiljet e rrugës dhe sulmuan një restorant McDonald’s, sipas agjencisë së lajmeve Reuters.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Franca kalon 31 ditë pa reshje të konsiderueshme shiu, diçka e paprecedentë në dimër

Franca ka shënuar periudhën e saj rekord të thatësisë prej 31 ditësh…

Limani: BESA voton “kundër” ndryshimeve kushtetuese nëse nuk hiqet 20%-shi

Lëvizja Besa do të votojë “kundër” përfshirjes së bullgarëve në Kushtetutë nëse…

Snopçe: Maqedonia i dha shtetësinë shtetasit rus në “Listën e zezë” të SHBA-ve, Spasovski të dorëhiqet

Deputeti i Aleancës për Shqiptarët, Halil Snopçe akuzoi sot Qeverinë e Republikës…

Kreu i Wagnerit kërkon më shumë municion ndërsa fyen burokratët e Rusisë

Kreu i grupit më famëkeq të Rusisë i ka kërkuar ministrisë së…

Reagon ambasadori gjerman: Shqetësuese si Lista Serbe nuk i dënoj djegiet e veturave në veri

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde ka reaguar pas deklaratave të…