Spanjë-Gjermani është ndeshja më tërheqëse në grupe

Spanjë-Gjermani është sfida më tërheqëse e fazës së grupeve të Botërorit 2022. Shorti i hedhur të premten në Doha i vendosi së bashku dy ekipe që e kanë fituar trofeun më parë. Në Grupin E janë edhe Japonia e fituesja e përballjes interkontinentale mes Kosta Rikës dhe Zelandës së Re.

Holanda shmangu një nga ekipet e forta të vazos së parë, duke u pozicionuar në Grupin A ku është vendi organizator Katari, por nuk do ta ketë të lehtë me kampionin e Afrikës, Senegalin.

Franca kampione në fuqi ka si kundërshtar më të fortë Danimarkën. Brazili një pretendet për trofeun si pengesë më të fortë ka Zvicrën, por nuk duhet nënvlerësuar edhe Serbia e Kameruni, duke e kthyer një grup të interesant. Argjentina do të luajë me Meksikën dhe Poloninë.

Belgjika është më me fat ku përveç Kroacisë ka si kundërshtar edhe Marokun e Kanadanë që kthehet pas 36 vitesh. Anglia është në Grupin B me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Iranin. Faza finale e Botërorit do të nisë më 21 nëntor dhe do të zgjasë deri më 18 Dhjetor.

Takimet do të luhen në 8 stadiume ku 7 prej tyre janë ndërtuar enkas për këtë turne.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zyrtari lokal ukrainas thotë se zjarri ka shpërthyer në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia

Një zjarr ka shpërthyer në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia sipas Dmytro Orlov,…

Ali Ahmeti kundër kandidimit të Zaevit për president

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, pas takimit të sotëm në klubin e…

Tërmet prej 2.2 shkallë të Rihterit në Gjilan

Lëkundje të tokës janë regjistruar sot në qytetin e Gjilanit. Lajmin për…

PSP: Nëse shfaqen përgjime, askush nuk do të bart përgjegjësi

Nga Prokuroria Speciale Publike, në njoftimin e lëshuar sot, kanë hapur dyshimet…

Alarmon gjenerali Qehaja: Ja si Rusia po e shtrin ndikimin në Ballkan dhe si po i përzgjedh shtetet me përpikmëri

Njohësi i çështjeve të sigurisë kombëtare, gjenerali Ramadan Qehaja, ka thënë se…