Procesi i verifikimit të zarfeve me vota të ardhura nga Serbia, është ndërprerë rreth orës 11:00.

Kjo pas kundërmimit të zarfeve. Si pasojë raportohet të jenë helmuar rreth 26 zyrtarë kosovarë që kanë qenë të ngarkuar me numërimin e zarfeve.
Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha ka thënë se Policia posedon informata të tilla por për detaje në këtë fazë ka rekomanduar të adresohemi në KQZ-së dhe autoriteteve shëndetësore.

Në vendin e ngjarjes janë paraqitur policia dhe ambulancat.


Është ndërprerë procesi i verifikimit të votave me postë të ardhura nga Serbia, pasi zyrtarëve që kanë qenë duke i verifikuar këto vota, u është shfaqur alergji në duar.

Lajmin për Radion Evropa e Lirë e ka konfirmuar Besnik Buzhala nga divizioni i Shërbimit votues.

“Është ndërprerë verifikimi i zarfeve (me vota) që kanë ardhur nga Serbia dhe jo nga diaspora”, tha Buzhala.

“ I është shkaktuar (personave që kanë qenë duke verifikuar votat) alergji nëpër duar nga zarfet që kanë ardhur nga Serbia. Tash janë duke u bërë kontrollet dhe çka del tutje, unë nuk mund ta di”, tha Buzhala.

Ndërkaq, Daut Hoxha nga Policia e Kosovës tha për Radion Evropa e Lirë “posedojmë informacionin dhe në aspektin policor jemi duke e trajtuar, ndërsa lidhur me detaje të tjera në këtë fazë adresojuni KQZ-së”.

Në Kosovë më 6 tetor u mbajtën zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Sipas rezultateve preliminare nga numërimi i votave të rregullta, Lëvizja Vetëvendosje ka fituar më së shumti vota, pasuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Facebook pezullon faqen e Presidentit të Izraelit për shkak të gjuhës së urrejtjes

Shkelja e politikës së Facebook sa i përket gjuhës së urrejtjes ka…

Privatizimi i postave, shkak që Zekiri dyshohet nga Prokuroria Publike?

Prokuroria sot njoftoi se ka hapur hetim kundër sekretarit gjeneral të Qeverisë,…

Bjellorusia bëhet gati për protesta të reja

Bjellorusia po bëhet gati sot për më shumë protesta, në të cilat…

55 persona të arrestuar për shkelje të orës policore në 24 orët e fundit

Policia ka ndaluar 71 persona që nuk kanë respektuar orën policore gjatë…

Austria ndihmon Ballkanin Perëndimor me 1 mln doza vaksina kundër COVID

Austria do të dhurojë edhe një milion doza vaksinash kundër koronavirusit për…