34 persona kanë humbur jetën pas një helmimi masiv që dyshohet të jetë shkaktuar nga alkooli ilegal në Rusinë jugperëndimore.

Autoritetet lokale bëjnë të ditur se edhe 24 persona të tjerë po trajtohen në spital, shkruan Reuters.

Policia ka arrestuar 10 persona në hetimet për prodhimin dhe shitjen e alkoolit të paligjshëm, njoftoi agjencia e lajmeve TASS.

Shtatë nga personat që trajtoheshin në spital ishin në gjendje të keqe dhe katër prej tyre ishin në ventilatorë.

Policia gjatë ditës së djeshme sekuestroi dy mijë shishe alkool teksa i kanë identifikuar si alkool metanol, i cili është toksik.

Rastet masive të helmimeve nga alkooli kanë ndodhur edhe në të kalurën në Rusi, në vitin 2016, 77 njerëz vdiqën në Siberi nga pirja e vajit të banjës./KK/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Çekia që mban presidencën e BE-së, mbështet ndalimin e vizave për rusët

Republika Çeke, e cila aktualisht mban presidencën e radhës të Bashkimit Evropian,…

Filipçe: Masat e shtrënguara do të sjellin rezultate

Ministri i Shëndetësisë, Filipçe gjatë konferencës së sotme tha se për të…

Ziadin Sela, bashkë me një ekipin mjeksor të kryesuar nga Taravari në Durrës!

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela, Sekretari Gjeneral i ASH dhe…

Ukraina i përgjigjet Putinit për komentin e kthimit të ‘territoreve origjinale’

Një nga këshilltarët presidencialë të Ukrainës i është kundërpërgjigjur komenteve të Vladimir…

Sela sot takoi Mickoskin

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, në ambientet e Kuvendit të…