Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, në shqyrtimin e propozimit të Qeverisë së Kosovës për emërimin e Komisionit për Dhënien e Provimit të Jurisprudencës, ka thënë se s’do të lejojë asnjë keqpërdorim në këtë proces.

Ajo këtë e tha kur u kundërpërgjigj disa deputetëve opozitarë të cilët hodhën kritika anëtarët e propozuara, njofton Klan Kosova.

“Për këtë sigurohem. Me ditë që veç njëri prej anëtarëve të Komisionet se ka kryer detyrën e tij, vetë iu bëj kallëzim penal në prokurori. Nuk jam si ministrat e kaluar që i kanë thirrur anëtarët e komisionit në zyre edhe iu kanë prezantuar lista se kush duhet të kalojë provimin e jurisprudencës. S’do ta bëj kurrë këtë, sikurse se kam bërë si deputete”.

Ajo ka thënë se është përkujdesur që anëtarët që janë propozuar të kenë integritet profesional dhe moral.

“Këto reagimet tuaja po ma përforcojnë bindjen se kam bërë shumë mirë që i kam propozuar personat në fjalë. Ky reagim brutal dhe këto shpifje që po i bëni ndaj tyre”.

Haxhiu tha se asnjëherë anëtarët e komisionet s’do të pranojnë lista as nga ministrja, presidentja, kryeministrit apo deputetët e Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Tragjedia në Tetovë: Vetëm edhe një viktimë ka mbetur për t’u identifikuar

Zjarri që kaploi mbrëmë spitalin modult të Tetovës la të vdekur 11…

Një nga truprojat e presidentit Pendarovski, pozitiv në Kovid-19

Një person nga ekipi i sigurimit të presidentit, Stevo Pendarovski, i punësuar…

Serbia forcon bashkëpunimin me Rusinë, akuzohet për destabilizimin e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka njoftuar për një dërgesë të re…

Të paktën edhe 50 mijë afganë të evakuuar do të strehohen në SHBA

SHBA-ja do të pranojë edhe të paktën 50 mijë afganë të evakuuarShtetet…

Lajçak emërohet zyrtarisht i dërguar i BE-së për dialogun Prishtinë-Beograd

Këshilli i Bashkimit Evropian, emëroi të premten ish ministrin e punëve të…