Zëvendëspresidentja e SHBA-së, Kamala Harris, ka bërë një lutje për ndalimin e përdorimit të armëve, pasi herëve të fundit ishin dy sulme prej të cilave shumë persona u vranë.

Harris derisa i bëri këto thirrje ishte duke marrë pjesë në funeralin e Ruth Ëhitfield, 86 vjeçare, e vrarë në një supermarket në Buffalo më 14 maj.

Të shtënat ndodhën vetëm dhjetë ditë para një sulmi në një shkollë fillore në Teksas, duke lënë të vdekur 19 fëmijë dhe dy mësues.

Harris, duke përmendur këto dhe sulme të tjera, tha se është koha për të thënë “mjaft është mjaft” ndaj dhunës me armë.

“Të gjithë duhet të ngrihen dhe të bien dakord që kjo nuk duhet të ndodhë në vendin tonë dhe se ne duhet të kemi guximin të bëjmë diçka për këtë”, tha ajo në funeral.

Ajo deklaroi se zgjidhja ishte e qartë, sipas saj, duhet të përfshihen kontrollimi i historisë së personave që blejnëa armë si dhe të ndalohen armët e zjarrit, shkruan BBC.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ndërroi jetë ish ushtari i UÇK-së nga Sllupçani

Ka ndërruar jetë Ragmi Ajvazi, veteran i UÇKsë nga Sllupçani, ushtar i…

Sanksionet e perëndimit po e shtyjnë Kremlinin në një Luftë të Tretë Botërore”- Lukashenko paralajmëron: Të mos futemi në telashe sepse…

Presidenti i Bjellorusisë Alexander Lukashenko bëri ​​sonte një kërcënim, duke thënë se…

25 vjeçarja rrezikon të verbohet nga përdorimi i celularit

Një vajzë nga Tajvani për pak sa nuk është verbuar si pasojë…

Osmani e Kurti nderojnë heroin Zahir Pajaziti me shokë, i quajnë luftëtarë të paepur për liri e pavarësi

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani së bashku me kryeministrin Albin Kurti kanë…

Kina mohon se është duke punuar për të krijuar ‘makinën e kohës’

Disa dokumente të publikuara së fundmi në media kanë nisur përhapjen e…