Një korridor humanitar është hapur, në tentim për të nxjerr civilët nga qyteti i rrethuar Severodonetsk nga forcat ruse në lindje të vendit.

Ky qytet po ballafaqohet me bombardime të vazhdueshme nga forcat ruse – dhe tashmë rreth 80 për qind e territorit kontrollohet nga Moska, transmeton Telegrafi.

Zyrtarët rusë thanë se korridori humanitar do të qëndrojë i hapur për 12 orë – pra nga ora 8 e mëngjesit. Kjo është hera e parë që një korridor humanitar po tentohet të mbahet i hapur në Severodonetsk.

Në anën tjetër Moska thotë se do t’i jep mundësinë forcave ukrainase në fabrikën e kimikaleve Azot, që të dorëzohen dhe të hedhin në tokë armët.

Vlerësohet se rreth 12 mijë njerëz po vazhdojnë të jenë në qytetin e rrethuar nga rusët në lindje të Ukrainës, përfshirë disa qindra që janë ngujuar brenda fabrikës së kimikaleve. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ka pasur ndonjëherë drejtësi në këtë shtet?!

Me sa vite u dënua Gordana Jankullovska, Sasho Mihajllkov, Nikolla Gruevski, Ejup…

Vërtetohen lidhjet e Kishës Ortodokse të Rusisë dhe Serbisë me shërbimet sekrete të vendeve të tyre

Lidhjet e Kishës Ortodokse të Rusisë dhe Serbisë me politikën e këtyre…

Zbardhet LISTA e plotë/ Kush janë 50 deputetët që firmosën për të nisur procedurat për shkarkimin e Ilir Metës

50 deputet kanë firmosur për të nisur procedurat për shkarkimin e presidentit…

Britani/ 765 vdekje në 24 orët e fundit për shkak të COVID-19

Numri zyrtar i rivlerësuar i viktimave të shkaktuara nga COVID-19 në Britaninë…

OBSH: Kulmi i epidemisë COVID 19, javën tjetër

Zyrtarë të OBSH-së parashikojnë që Italia të arrijë javën e ardhshme kulmin…