Në cilësinë e Kryetarit të komisionit anketues për të drejtat e njeriut së bashku me disa antarë tjerë të Komisionit si dhe Deputet të tjerë, Halil Snopce nga Koalicioni ASH-AA sot mori pjesë në takimin online të organizuar nga Instituti Republikan Amerikan (IRI). Takimi u moderua nga Pol Mekarti, drejtor rajonal i IRI-t për Europën Juglindore. Paraqitje të tyre në këtë webinar kishte Deputeti i Koalicionit Aleanca dhe Alternativa Prof. Halil Snopce, Kongresmeni Bob Gudlat,Drejtori ekzekutiv i partneritetit për Demokraci në Kongresin Amerikan Derek Lajtner si dhe ish-drejtori i Komitetit te buxhetit te Kongresit Amerikan Tomas Kan. Deputeti i Aleancës për Shqiptarët Halil Snopçe në fjalimin e tijë paraqiti shqetësimin e bllokimit të punës së Komisionit anketues për të.drejtat e njeriut nga ana e shumicës parlametare,komision ky i cili është i vetëm në Kuvendë e që merret me çështjen e të drejtave të njeriut. Halil Snopçe tha se shumica parlamentare qëllimisht nuk krijon kuorum për punën normale të komisionit e nga ana tjetër nuk sigurohet përkthimi i materialeve edhe në gjuhën shqipe, gjë që është e garantuar me ligjin për përdorimin e gjuhëve. Debatuesit tjerë e shprehën shqetësimin e tyre me realitetin e paraqitur nga z. Snopce, por gjithashtu shfrytëzuan rastin për të dhënë edhe disa rekomandime dhe udhëzime shumë të rëndësishme për punën në sferën e të drejtave dhe lirive të qytetarëve. Ky takim në organizim të IRI-t, do të kete vazhdimësinë më 15.12.2020.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…