Hajrush Avdia, i dënuar si pjesëmarrës në rastin e Kumanovës ka paraqitur një kërkesë ndaj partive politike dhe intelegjencës shqiptare që të marrin masa për padrejtësistë që janë duke u bëri ndaj tij dhe shokëve tjerë.
“Unë Hajrush Avdija, pjesëtar i Grupit të Kumanovës, i bëj thirrje gjithë spektrit politik dhe intelegjencës shqiptare që të marrin msa ndaj padrejtësisve që janë duke u bërë ndaj Grupit të Kumanovës. Edhe pse kaluan 47 muaj në paraburim dhe 1 vit e katër muaj pas dënimit që na u dha pa bazë dhe asnjë faktë të vetëm, në dënuan me dënime drakonike.
Përkundrazi disa politikanë maqedonas dhe grupi i 27 prillit që bëri Puc në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë, u amnistuan dhe u liruan edhe pse akoma nuk ishin të dënuar.
Andaj u bëj thirrje gjithë spektrit politike shqiptarë që të ngrisin zërin në Kuvendin e Maqedonisë sic e ngritën për rastin e 27 Prillit që bëri puc dhe disa ish-funskionarë të lartë dhe deputetët në këto festat e fundvitit të jenë të lirë dhe pranë familjeve të tyre”, është shprehur ai./INA/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…