Komisioni Europian ka paralajmëruar të gjithë zyrtarët e zgjedhur në Bosnjë dhe Hercegovinë se ata nuk duhet të mohojnë gjenocidin në Srebrenicë.

 “Verdikti final për Radovan Karadzic mbyll një prej ngjarjeve më tragjike në historinë europiane”, ka thnë Hahn në një intervistë për gazetarë.

“Komisioni Europian rregullisht nënvizon gjatë bisedimeve me liderët politikë në Bosnjë se ata duhet të jenë një shembull në respektimin e vendimeve të tribunaleve ndëqrkombëtare”

Po ashtu ai tha se e cek se zyrtarët e BeH duhet të përmbahen nga çdo deklaratë apo akt që mund të vë në dyshim pavarësinë e procesit dhe që rritin tensionet.

“Nuk ka vend në BE për ata që përdorin retorikë për të rritur nacionalizmin, veçanarisht për ata që lavdërojnë kriminelët e luftës. Përpjekje të mëtejshme duhet bërë për thellimin e marrëdhënieve që janë kruciale për procesin e konsolidimit të paqes dhe stabilitetit në rajon”, shtoi Hahn.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…