Guvernatori rajonal i qytetit rus Belgorod ka akuzuar ushtrinë ukrainase se ka sulmuar një depozitë nafte në qytet. Vyacheslav Gladkov tha në Telegram se zjarri, i cili shpërtheu të premten në mëngjes, u shkaktua nga një sulm i dy helikopterëve ukrainas.

Gladkov tha më herët se dy persona janë dëmtuar, por nuk janë në rrezik për jetën. Banorët pranë depozitave janë evakuuar, ndërsa zjarrfikësit kanë shkuar për të vënë flakët nën kontroll.

Ky sulm ndodh dy ditë pasi në rajon  pati shpërthim në një ndërtesë për mbajtjen e armëve. Belgorod ndodhet në veri të kufirit me Ukrainën, 30 kilometra nga kufiri dhe 60 kilometra nga qyteti i Kharkiv.

Ndërkohë Kievi zyrtar nuk ka marrë përgjegjësi për shpërthimet. Në mediat sociale u publikuan pamje të depozitës nën flakë. Siç duket, shtëllunga të mëdha tymi janë ngritur në qiell si pasojë e zjarrit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Boksieri rus është në gjendje të rëndë pasi mbyti një ari që vrau paraprakisht mikun e tij

Një boksier rus është në “gjendje të rëndë” pasi u përlesh dhe…

Strehimi i afganëve, Rama për CNN: Do të presim rreth 4,000 persona

Kryeministri Edi Rama, në një intervistë për CNN, bëri me dije se…

Kusari-Lila: Me Vuçiqin si president nuk mund të kemi finale të dialogut Kosovë-Serbi

Ushtruesja e detyrës së shefes së Grupit Parlamentar të LVV-së, Mimoza Kusari-Lila…

Konjufca dhe presidenti kroat flasin për procesin e njohjeve, liberalizimin e vizave dhe integrimin euro-atlantik  

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, i shoqëruar nga…

Sa e ka seriozisht qeveria e RMV-së luftimin e papunësisë!

Maqedonia e Veriut vitin 2019 do ta përmbyllë me një rritje ekonomike prej…