Në javët e ardhshme, grupi kriminal rus Wagner mund të humbasë shumicën e të burgosurve që rekrutoi, pasi kontratat e tyre ushtarake gjashtëmujore skadojnë.

Analiza e Institutit për Studimin e Luftës në Mbretërinë e Bashkuar vuri në dukje se Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar vlerëson se mijëra të dënuar që u rekrutuan në vjeshtën e vitit 2022 do të falen dhe lirohen, në përputhje me një premtim nga kreu i Wagner.

Dhe Ministria e Mbrojtjes së Britanisë së Madhe parashikon se kjo do të dobësojë ndjeshëm Wagnerin, i cili tashmë po lufton pasi Kremlini e ndaloi atë të rekrutojë më të burgosur, shkruan Euronews.

Sot Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për të vendosur sanksione ndaj grupit kriminal rus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Johnson: Veprimet e Rusisë në Ukrainë cilësohen si krime lufte

Kryeministri britanik Boris Johnson, ka thënë sot se veprimet e presidentit rus…

Çfarë janë raketat termobarike, që Rusia mund t’i përdor, shkatërrojnë një bllok qyteti me një goditje

Armët termobarike janë armët më brutale të luftës që ekzistojnë përveç atyre…

Liderët e G7 lëshojnë një deklaratë të përbashkët

Liderët e G7 janë takuar në Bruksel për të diskutuar për luftën…

Opozita kërkon zgjedhje të parakohshme

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski, sot përmes një konference për media, ftoi…

Merkel- Bërnabiçit: Duhet zgjidhur disa çështje në lidhje me Kosovën

Kancelarja gjermane Angela Merkel sërish ka bërë thirrje për vazhdimin e dialogut…