Gjykata e Apelit pas ankesës së dorëzuar, e ka ndërpre dënimin me burg për ish kryeministrin Nikolla Gruevski, i shqiptuar për rastet “TNT”, respektivisht për rrënimin e objektit “Kosmos”. Këtë e bëri të ditur prokurori i PSP-së, Burim Rrustemi, i cili nga këshilli gjyqësor kërkoi që Gruevskit sërish t’i caktohet paraburgim, transmeton Gazeta Lajm.

“Kërkojmë që sërish Gruevskit t’i caktohet paraburgim, sipas nenit 165, alinea 1, pika 1, nga Ligji për procedurë penale, sepse ai veçmë njëherë është arratisur, prandaj ekziston rrezik që të njëjtën gjë ta bëjë sërish në të ardhmen”, deklaroi prokurori Rrustemi.

Avokati Mehmed Seferi, i cili i është caktuar Gruevskit si mbrojtës në bazë të detyrës zyrtare, shkurtimisht tha se mbetet në ankesën paraprake.

Në seancën e sotme për “TNT” merren në pyetje dëshmitarë të propozuar nga mbrojtja. Ekspertet juridik thone se Gruevski pas ketij vendimi mund te kthehet ne Maqedoni, pa pasur rrezik te arrestohet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…