Zëvendëskryeministri Grubi, i ftuar sonte në emisionin “Click Plus” ka treguar edhe arsyet e vonesave në autostradën Shkup-Bllacë. Sipas Grubit, shkak për këto vonesa është bërë firma që fitoji tenderin për mbikëqyrjen e autostradës, pasi e njëjta kishte lidhje me shtetin rus dhe bankat nga Rusia.

“U shpall tenderi për rrugën Shkup-Bllacë, aplikuan dy kompani njëra ishte kompani kroate dhe një kompani amerikane, por kjo e fundit nuk kishte dorëzuar dokumentacionin e duhur dhe u skualifikua, me ç’rast mbeti e vetmja kompania kroate. Në periudhën e dorëzimit të garancisë bankare, kjo kompani nuk arrit t’i dorëzojë 2.7 milionë euro si garanci bankare për të filluar negociatat me Bektelin. Kur ne kontrolluam doli se kompania kroate, është në pronësi ruse. Ndërsa në bordin drejtues ka rus që janë të ndërlidhur me shtetin. Të gjitha mjetet i kishte në bankë ruse dhe nuk arriti t’i dorëzojë”- tha Grubi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Katër anije të tjera me grurë largohen nga Ukraina

Katër anije të tjera që transportonin grurë dhe vaj luledielli janë larguar…

Analisti malazez Filipoviq: Rusia nëpërmjet Serbisë po e përdor Kishën Ortodokse për të thelluar tensionet në Mal të Zi

Analisti politik malazez Ljubomir Filipoviq thotë se Rusia po e përdor Kishën…

Gjashtë viktima dhe 153 raste të reja me Covid-19, shërohen 75 pacientë

Gjatë 24 orëve të fundit nga 1279 testime të realizuara, 153 kanë…

Rama fjalim sot në Asamblenë e Këshillit të Europës për raportin e Dick Martyt

Kujtojmë që Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar një projektrezolutë kundër akuzave të…

32 viktima të tjera nga Covid në Kosovë

Konfirmohen 1612 raste të reja Kosova ka shënuar sërish një bilanc të…