Aeroporti i Berlinit është mbyllur për shkak të grevës së stafit të sigurisë, e cila filloi në orën 3:30 dhe do të përfundojë në mesnatë. Ndërkohë, janë anuluar të gjithë fluturimet. Sindikata Verdi po kërkon të rrisë presionin ndaj punëdhënësve, me të cilët po negocion bonuset për punën në ditët e festave dhe fundjavave, si dhe rregullat jashtë orarit. Greva e sotme, e treta për aeroportin e Berlinit që nga fillimi i vitit, i shtohet listës tashmë të gjatë të protestave të punonjësve të transportit të vendit në muajt e fundit. Të premten e kaluar, një grevë tetë-orëshe në hekurudha shkaktoi vonesa të mëdha dhe bllokime të trafikut në rrugë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Nderohet njeriu që u hodh nga ura për të shpëtuar një vajzë dyvjeçare

Jonathan Bauer i cili u hodh nga një urë për të shpëtuar…

Gjykimi i Trumpit, Lavrov komenton

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov përsëriti të mërkurën se Moska nuk…

“Perandoria”, Kamçevi shtetit do t’i paguajë 5,3 milionë euro dhe do të vuajë 1 vit burg

Afaristi Orce Kamçev arriti kompromis për rastin “Perandoria”. Aktakuza do të tërhiqet…

Serbia tërheq ushtrinë nga kufiri me Kosovën

Ushtria serbe tërhiqet nga kufiri me Kosovën, pas reagimeve të shumta dhe…

Emigracioni nxit rritjen më të madhe të popullsisë në Kanada

Popullsia e Kanadasë u rrit me mbi një milion njerëz për herë…