Greqia është përfshirë nga moti i keq gjatë këtyre dy ditëve, që ka shkaktuar përmbytje në shumë qytete të vendit.

Gjatë orëve të fundit, Kefalonia, Ithaca dhe Zakynthos janë nën vorbullën e ciklonit. Problemet kryesore kanë qenë ndërprerja e energjisë elektrike, përmbytjet dhe rrëzimi i pemëve.

Kryetari i Bashkisë së Zakynthos tha për mediat greke se në këtë ishull mungon energjia elektrike në pjesën më të madhe të territorit.

Në Ithaca, kryebashkiaku tha se ka një situatë problematike me anijet në port. Po kështu, shumë shtëpi janë dëmtuar, energjia elektrike është shkëputur që prej orës 03:00 të mëngjesit, dyqanet dhe rrugët janë përmbytur, ndërsa shumë pemë janë rrëzuar.


Edhe në Kefalonia është e njëjta problematikë, ku katet e nëndheshme janë përmbytur dhe energjia elektrike është shkëputur.

Cikloni mesdhetar nisi në Detin Jon ditën e enjte duke shkaktuar stuhi dhe erëra të forta. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…