Vepra e artit kushtonte 5 milion Dollarë

Ky është ndër tualetet më të shtrenjtë në botë. Është prej ari me një pastërti prej 18 karatësh dhe kushton rreth 5 milionë Dollarë.

Grabitës të panjohur e vodhën në orët e para të mëngjesit të së shtunës nga ambientet e muzeut Blenim Palas në Britaninë e Madhe, që njihet edhe si shtëpia e lindjes së ish-kryeministrit britanik Winston Churchill.

Tualeti ishte krejtësisht funksional dhe në radhë për të kryer nevojat personale në të qëndronin çdo ditë mijëra vizitorë.

Tualeti i artë është vepër e artistit italian Mauricion Katelan dhe ishte titulluar me emrin “Amerika”. Në 2016, kur u ekspozua në muzeun Gugenim të New York, vizitorët në të arritën një rekord absolut, rreth 100 mijë persona.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…