Ish-kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar: Bota po fiton miliarda vaksina, po vendet e varfra?

Ish -kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Gordon Brown ka akuzuar BE-në për një qasje të pabarabartë në furnizimin e vaksinave Covid-19.

Ai i ka bërë thirrje Joe Biden, Boris Johnson dhe Mario Draghi që të organizojnë një samit special për të përkuar me asamblenë e përgjithshme të OKB -së muajin e ardhshëm në Nju Jork në mënyrë që të adresohet  deficiti i vaksinave në Afrikë.

Brown tha se ishte tronditëse që rreth 10 milion vaksina të njëpasnjëshme Johnson & Johnson të prodhuara në një fabrikë në Afrikën e Jugut po eksportoheshin në BE në vend që të ndihmojnë  vendet afrikane të përmbushnin objektivat e tyre. Pavarësisht paralajmërimeve nga Fondi Monetar Ndërkombëtar dhe Banka Botërore për nevojën për veprime më urgjente , Brown tha se 45 nga 54 vendet afrikane do të humbasin  objektivin e tyre të Shtatorit për të vaksinuar 10% të qytetarëve të tyre.

Brown u shpreh se  hendeku midis vendeve të pasura dhe të varfra është  aq i madh sa që 88% e vaksinave të shpërndara globalisht kanë shkuar në grupin G20 pra të kombeve më të pasura në botë. Ai vuri në dukje se 50% e popullsisë së rritur në Evropë, Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA janë vaksinuar plotësisht, ndërsa shifra për Afrikën është vetëm 1.8% .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…