Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov përsëriti të mërkurën se Moska nuk ndërhyn në punët e Uashingtonit, kur u pyet për një koment mbi procedurat ligjore kundër ish-presidentit amerikan Donald Trump.

“A nuk e keni thënë vetë? Ne nuk ndërhyjmë. Siç e shoh unë, ata janë mirë pa ne”, tha Lavrov.

Më herët të mërkurën, zëdhënësi presidencial rus, Dmitry Peskov u përmbajt nga komentet mbi procedurat gjyqësore kundër Trump. Ai shpjegoi se Moska nuk e konsideronte të pranueshme “ndërhyrjen në asnjë mënyrë në punët e brendshme të Shteteve të Bashkuara” dhe priste që Uashingtoni të vepronte në të njëjtën mënyrë.

Të martën, Trump u akuzua për 34 akuza penale për falsifikimin e të dhënave të biznesit të Organizatës Trump për të varrosur akuzat për lidhje jashtëmartesore me aktoren pornografike Stormy Daniels që u ngritën gjatë fushatës së tij të parë në Shtëpinë e Bardhë në 2016.

Falsifikimi i pasqyrave financiare si të tilla nuk dënohet me burg, por bëhet rrethanë rënduese, nëse falsifikimi është kryer për të mbuluar një krim tjetër./abcnews.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Shkarkohet Jovo Vangellovski

Këshilli gjyqësor shkarkoi kryetarin e Gjykatës supreme Jovo Vangellovskin. 10 nga 7…

“Dorian” vret pesë persona

Të paktën pesë persona u vranë si pasojë e uraganit “Dorian” që…

Irani fillon pasurimin e uraniumit

Kryetari i parlamentit të Iranit tha se vendi filloi të premten pasurimin…

Kurti në Forumin Strategjik në Bled takon kryeministrin kroat, flasin për sigurinë dhe ekonominë

Kryeministri i vendit, Albin Kurti po merr pjesë në Forumin strategjik në…

Përsëritet tragjedia në autostradën kroate: 11 të vdekur pas aksidentit të autobusit me targa polake

11 persona kanë vdekur në një aksident trafiku, që ka ndodhur rreth…