Nga Gjykata Penale theksojnë se gjykata shprehimisht vendosi për kërkesën për paraburgim të të akuzuarit Sasho Mijallkov, duke shpjeguar se personi që e raportoi atë tek Mijallkov nuk është nga gjykata.

“Lidhur me rastin që kanë lindur si dilemë në publik, por edhe me qëllimin e Gjykatës Penale Shkup për të dhënë kontributin e saj në lidhje me lëshimet e mundshme të institucioneve, në mënyrë që të përcaktohet arsyeja e mosdisponueshmërisë afatshkurtër të ndjekjes penale autoritetet e të akuzuarit S.M., informojmë publikun se Gjykata Penale ka kryer kontrolle të brendshme, pas të cilave është arritur në përfundimin vijues:

Gjykata Themelore Penale veproi urgjentisht, jashtëzakonisht profesionalisht në lidhje me propozimin e paraqitur për paraburgim, duke marrë një vendim në periudhën më të shkurtër të mundshme kohor, duke aplikuar masa për të siguruar fshehtësi të plotë në procedurë.

Si kujtesë, nga paraqitja e propozimit deri në përgatitjen e vendimit, kaluan gjithsej tre orë e gjysmë, nga ora 15:00 deri në 18:30. Vendimi u mor të dielën (ditë jo pune) megjithëse këshilli mund të vendosë të hënën deri në orën 15:00, duke marrë parasysh që afati i fundit i vendimit është 24 orë. Gjykata konfirmon se është e pamundur që nga gjykata të rrjedhin informacione se një kërkesë për paraburgim është ngritur kundër të akuzuarit S.M. sepse në periudhën kritike nga ora 15:00 deri në 18:30, të gjithë ata që kishin njohuri për propozimin kishin kontroll vizual reciprok mbi njëri-tjetrin, me telefonat të lënë në një vend të dukshëm.

Gjykata penale mbetet e vendosur dhe e hapur për bashkëpunim”, thuhet në deklaratën e Gjykatës Penale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…